انجمن شبکه - MSP

سامانه پشتیبانی فنی شرکت منتخب صنعت پارس همواره در کنار شماست، پاسخگویی و رسیدگی به سوالات ، موضوعات و مشکلات فنی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات. با ما در ارتباط باشید!

+98 (21) 88 32 32 22
+98 (21) 88 31 94 20

TEHRAN NOW WEATHER
+7 امتیاز
1.2k بازدید
تفاوت تست OTDR و تست پاور متر OLM

کدام روش مطابق استاندارد می باشد؟

در زمان تحویل گرفتن شبکه کدام روش مورد قبول می باشد؟
سوال شده توسط

1 پاسخ

+5 امتیاز
 
بهترین پاسخ

تست otdr و تفاوت آن با پاورمتر فیبر نوری

دستگاه OTDR توانایی عیب یابی فاصله حدودی محل شکست کابل فیبر نوری را دارد و دستگاه. پاورمتر فیبر نوری به همراه سورس یا منبع فیبر نوری خود توانایی اندازه گیری دقیق کیفیت و افت لینک نوری را دارد.

تست OTDR می تواند فاصله محل اندازه گیری تا محل شکسته شدن کابل فیبر نوری را آنالیز نموده و معیارهای جامعی را دراختیار تیم فنی نصب و یا اندازه گیری کیفیت قرار نماید. فرایند اندازه گیری در دستگاه OTDR که مخفف Optical time-domain reflectometer می باشد بر اساس داده های پالس نور برگشتی فرستاده شده در تار نوری است و پارامترها در دو اندازه گیری یکسان با اختلاف تقریبی بر اساس دقت و کیفیت سیگنال ارسالی و بازتاب ان به شکل دیاگرام نمایش داده می شوند.

در اندازه گیری و تست فیبر نوری مهمترین پارامتر سنجش، افت فیبر نوری (اتلاف) در طول مسیر لینک نوری می باشد. سیگنال های نوری به شکل پالس های نوری در لینک نوری حرکت می نمایند و در صورت وجود کانکتور های بی کیفیت و فیوژن های با افت بالا و کابل های فیبر نوری غیر استاندارد و همچنین زاویه های خمش غیر استاندارد با افت مواجه می شوند که باعث از دست رفتن نور و شکست نور و از دست رفتن پالس ها و از دست رفتن اطلاعات و سیگنال ها می شود. تست پاور متر می تواند با دقتی بسیار بالا افت فیبر نوری لینک را اندازه گیری نماید، روش اندازه گیری با پاور متر و سورس فیبر نوری بدلیل اندازه گیری مستقیم بسیار با دقت است، تست OTDR نیز توانایی اندازه گیری افت فیبر نوری را دارد اما در مقایسه با پاورمتر و سورس از دقت کم تری بهره مند است چرا که فرایند سنجش OTDR بر اساس اطلاعات با روش اندازه گیری غیر مستقیم حاصل از آنالیز بازتاب پالس ارسالی دستگاه در مسیر می باشد . تست OTDR  در نمایش کلیه فیوژن ها و میزان افت تقریبی هر کدام و افت کانکتور های مسیر و بررسی حدودی فاصله تا پایان کابل کاربرد دارد و همچنین در فرایند عیب یابی نقطه ای و بررسی نقطه ترمیم مطابق استاندراد های تست فیبر نوری   OFSTP بایستی مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد OTDR  بیشتر در تمرکز بر روی بررسی افت اجزاء موجود در مسیر لینک نوری، بررسی فیوژن ها و کانکشن ها، فاصله تا پایان کابل و یا محل شکست کابل و یا خمش های غیر استاندارد و تند و اصلاح آنها پس از بررسی می باشد در صورتی که پاور متر نوری به همراه منبع خود توانایی اندازه گیری افت دقیق لینک نوری را دارد.

 

هر دو روش مطابق استاندارد می باشند.

 

در زمان تحویل لینک نوری فرایند سنجش بایستی مطابق استاندارد با روش پاورمتر و سورس نوری صورت پذیرد و افت لینک نوری به شکل مستقیم اندازه گیری شود در صورت پروتکل بندی استاندارد و وجود افت غیر متعارف و یا بنا به درخواست کارفرما فرایند سنجش البته بعد از انجام تست پاورمتر میتواند با دستگاه OTDR نیز صورت پذیرد.

اطلاعات بیشتر:

https://docs.msp-ict.com/Optical-Bandwidth-Attenuation-fa.html

https://docs.msp-ict.com/FAQ-using-OTDRs-fa.html

https://docs.msp-ict.com/Optical-fiber-testing-fa.html

https://docs.msp-ict.com/Testing-Installed-fibre-optic-cable-fa.html

پاسخ داده شده توسط (671k امتیاز)
ویرایش شده توسط
...