انجمن شبکه - MSP

سامانه پشتیبانی فنی شرکت منتخب صنعت پارس همواره در کنار شماست، پاسخگویی و رسیدگی به سوالات ، موضوعات و مشکلات فنی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات. با ما در ارتباط باشید!

+98 (21) 88 32 32 22
+98 (21) 88 31 94 20

TEHRAN NOW WEATHER
+7 امتیاز
858 بازدید
کانکتور فیبر نوری  FC با کانکتور ST ؟ از چه طریق متوچه مالتی مود یا سینگل مود بودن آن شویم؟
سوال شده توسط

1 پاسخ

+4 امتیاز
 
بهترین پاسخ

خوب درنگاه اول مشخص است که کانکتور ST نسبت به کانکتور FC نقاط مهندسی دقیق تری دارد. قطر فرول هر دوکانکتور 2.5 میلیمتر می باشد. تفاوت در نوع قرار گیری است. کانکتور ST با سادگی بیشتر در آداپتور خود قرار می گیرد و این در حالی است که کانکتور  FC با توجه به رزوه ای بودن آداپتور ملاقات شونده اش به داخل آن پیچ می گردد. هر دو بدنه فلزی دارند و به عنوان کانکتور های فیبر نوری صنعتی شناخته میشوند. گرچه امروزه تنها در کشورهای در حال توسعه کانکتور FC کاربرد دارد بدلیل خطرات ایجاد خراش در هنگام mating و در واقع کانکتور ST بدلیل طراحی مناسب تر و همچنین فرایند ساده تر و کمتر آسیب پذیرتری نسبت به FC در قرارگیری دارد و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه کانکتور E-2000 نیز یکی از شگفتی های طراحی صنعتی در صنعت شبکه فیبر نوری می باشد.

در مورد سوال دوم از سال 2006 بر اساس استاندارد  TIA-598 و استانداردهای مرتبط رنگ بندی مانند VDE و  IEC میبایستی بدنه کانکتور و بوت کانکتور بر اساس رنگ بندی باشند. بر این اساس در مورد کانکتور های با بدنه فلزی از نوع سینگل مود می بایستی بوت به رنگ آبی و یا سبز باشد و برای مالتی مود بوت برای OM1 بژ، برای OM2 نارنجی و یا مشکی، OM3 فیروزه ای، OM4 بنفش و OM5 لیمویی می باشد.

تفاوت کانکتور فیبر نوری ST و FC

FC (کانکتور فرول): 

این کانکتور نیز توسط شرکت Nippon Telephone and Telegraph (NTT) طراحی گردید، کانکتور FC دارای یک فرول سرامیکی 2.5 میلی متری از جنس زیرکونیا است که با مکانیسم مهره پیچ در محل خود قرار می گیرد. این کانکتور در هر دو حالت سینگل مود و مالتی مود در دسترس می باشد، اما به طور گسترده ای در برنامه های سینگل مود و شبکه های مخابراتی فیبر نوری با سرعت بالا استفاده می گردد. به خاطر بدنه مستحکم در محیط های با ارتعاش بالا نیز استفاده می شود. افت ورودی آن 0.3 دسی بل است و بیشتر گاربرد نظامی را امروزه دارا می باشد.

کانکتور FC

ST (Straight Tip) (نکته سر راست)
کانکتور ST توسط شرکت AT & T بوجود آمد و همچنان یکی از محبوب ترین کانکتورهای مورد استفاده در برنامه های مربوط به شبکه فیبر نوری است. این کانکتور دارای افت ورودی حدود 0.25 دسی بل است و فیبر را با یک فرول سر پهن سرامیکی 2.5 میلیمتری نگه میدارد که با یک هوزینگ نیزه مانند نیمه پیچ شده در سر جایش قرار میگیرد که تکنسین ها معمولا آنها را با نام های کانکتور “Set and Twist“ ، „Stab and Twist“ ویا “Single Twist” نیز میشناسند. 
کانکتور ST در برنامه های با فواصل طولانی و کوتاه مانند دانشکاه ها یا محیط شبکه شرکت های بزرگ و برنامه های نظامی و همچنین صنعتی استفاده می شود. به علت انعطاف پذیری این کانکتورها به راحتی متصل و جدا می شوند و برای تقریبا 500 چرخه متناوب را پشتیبانی مینمایند. 
FOCIS-2 TIA-604-2

کانکتور ST

اطلاعات بیشتر:

https://docs.msp-ict.com/The-best-and-most-used-fiber-optic-connectors-fa.html

پاسخ داده شده توسط (671k امتیاز)
انتخاب شده توسط
...