انجمن شبکه - MSP

سامانه پشتیبانی فنی شرکت منتخب صنعت پارس همواره در کنار شماست، پاسخگویی و رسیدگی به سوالات ، موضوعات و مشکلات فنی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات. با ما در ارتباط باشید!

+98 (21) 88 32 32 22
+98 (21) 88 31 94 20

TEHRAN NOW WEATHER
+7 امتیاز
1.2k بازدید
در مورد طول موج فیبر نوری کدام طول موج دارای سرعت بیشتری جهت انتقال اطلاعات می باشد. طول موج ها مربوط به فیبر نوری می باشند؟
سوال شده توسط

1 پاسخ

+5 امتیاز
 
بهترین پاسخ

صنعت فیبر نوری پر از اصطلاحات است، بسیار مهم است که آن را درست درک نماییم. یکی از اصطلاحات گیج کننده که  بسیاری از موارد دیده میشود و یا به گوش می رسد "طول موج" می باشد. این واژه به نظر بسیار علمی می باشد، اما تعریف آن بسیار ساده است و در واقع این اصطلاح برای تعریف آنچه که ما به عنوان رنگ نور می شناسیم می باشد.

در نظر داشته باشید که طول موج در علم فیزیک فاصله مشخص بین تکرار شدن یک موج در بازه زمانی معین می باشد. طول موج معمولا توسط علامت یونانی لامبدا یا لاندا (λ) تعیین می شود.. در معادلات خطی، هر الگوی موج را می توان از نظر پخش مستقل از اجزای سینوسی توصیف کرد. طول موج λ یک شکل موج سینوسی حرکتی ثابت با سرعت (V )  بر فرکانس (F ) می باشد.

فرمول لاندا

نور بخشی از "طیف الکترومغناطیسی" است که شامل اشعه ایکس، اشعه ماوراء بنفش، مایکروویو، رادیو، تلویزیون، تلفن های همراه و سایر سیگنال های بی سیم است. در واقع هر کدام از اینها فقط تابش الکترومغناطیسی از طول موج های مختلف نور می باشند. ما به طیف وسیعی از طول موج های تابش الکترومغناطیسی به عنوان یک طیف اشاره می نماییم.

طول موج و فرکانس با یکدیگر مرتبط هستند، بنابراین برخی از تابشها به وسیله طول موج آن شناسایی می شوند، در حالی که برخی دیگر توسط فرکانس آنها  مشخص می گردند. برای نورهای با طول موج کوتاه مانند نور، اشعه ماوراء بنفش و اشعه X ، ما معمولا به طول موج آنها برای شناسایی آنها اشاره می نماییم، در حالی که نورهای با طول موج های طولانی مانند رادیو، تلویزیون و مایکروویو ها، بیشتر از طریق فرکانس اشاره می شوند.

نوری که برای ما انسان ها بیشتر آشناست، نوری است که ما می بینیم. چشم ما حساس به نوری می باشد که طول موج آن در حدود 400 نانومتر (میلیاردم ثانیه از متر) تا 700 نانومتر از آبی / بنفش تا قرمز است. اگر شما تعجب نموده اید که چرا این طیف رنگی است که می بینیم، دلیل آن این است که این محدوده همانند منطقه روشن ترین خروجی خورشید ما می باشد. به عبارت دیگر،  خواست پروردگار قرار دادن دید چشمان ما در محدوده طیف رنگی خروجی ستاره محلی ما بوده است، که واقعا ویژگی مناسبی است.

برای فیبر نوری با فیبرهای شیشه ای، ما در منطقه مادون قرمز که طول موج های طولانی تر از نور مرئی است، معمولا حدود 850، 1300 و 1550 نانومتر استفاده می کنیم. چرا ما از مادون قرمز استفاده می کنیم؟ از آنجا که ضخامت فیبر در آن طول موج بسیار کمتر است. ضعف فیبر نوری شیشه ای بوسیله دو عامل جذب و پراکندگی ایجاد می شود. جذب در چندین موج خاص به نام نوارهای آب رخ می دهد به دلیل جذب به مقدار دقیقه از بخار آب در شیشه.

طول موج انتقال فیبر نوری توسط دو عامل تعیین می شود: طول موج های طولانی تر در مادون قرمز برای از دست دادن کمتر در فیبر شیشه ای و در طول موج هایی که بین نوارهای جذب هستند. بنابراین طول موج های طبیعی 850، 1300 و 1550 نانومتر است. خوشبختانه ما همچنین می توانیم فرستنده ها (لیزرها یا LED ها) و گیرنده ها (حس گر های نوری ) را در این طول موج ها مشخص کنیم.

Plastic Optical Fiber (POF)

Multimode Graded Index Fiber

Singlemode Fiber

650nm

850nm

850nm

1300nm

1310nm

1490nm - 1625nm

جدول فرکانس و طول موج نور

افت و طول موج

پاسخ داده شده توسط (671k امتیاز)
انتخاب شده توسط
...