انجمن شبکه - MSP

سامانه پشتیبانی فنی شرکت منتخب صنعت پارس همواره در کنار شماست، پاسخگویی و رسیدگی به سوالات ، موضوعات و مشکلات فنی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات. با ما در ارتباط باشید!

+98 (21) 88 32 32 22
+98 (21) 88 31 94 20

TEHRAN NOW WEATHER
+7 امتیاز
741 بازدید

تفاوت فیبر نوری OM4 باOM3  ؟

سوال شده توسط

3 پاسخ

+6 امتیاز
 
بهترین پاسخ

در نظر داشته باشید که مطالبی که در قسمت زیر ارائه میگردد تنها تفاوت میان تارفیبر نوری OM4 و OM3 می باشد و تفاوت انواع مدل های کابل از نقطه نظر ساختاری و کاربری مقوله متفاوتی میباشد.

واژه OM مخفف optical multi-mode یا فیبر نوری مالتی مود میباشد.امروزه سری OM3 و سری OM4 بیشتر در تجهیز شبکه های پرسرعت backbone ستون فقرات شبکه و همچنین در شبکه های دیتاسنتر استفاده میشوند اگرچه توصیه استاندارد TIA استفاده از سری سینگل مود در تمامی سطوح شبکه می باشد. سری OM4  در سال 2009 اراپه و تحت استاندارد قرارگرفت.

مهم ترین تفاوت میان فیبر نوری OM3 و فیبر نوری OM4 پهنای باند - 2500 مگا هرتز در مقابل 4700 مگا هرتز. آنچه که از این پارامتر اثبات می گردد، پشتیبانی سرعت های بالاتر در فاصله های طولانی تر برای فیبر OM4 نسبت به  OM3  می باشد.

در واقع مبنای هزینه و سرمایه گذاری در مقایسه با مسافت که در حال اجرای پروژه میباشد مورد محاسبه قرار می گیرد. در حالت ایده آل ، بهترین گزینه استفاده از فیبر نوری سینگل مود می باشد. چرا که ازپهنای باند گرفته  تا تمامی نیازهای انتقال شبکه در بستر سینگل مود مناسب تر از مالتی مود است حتی پهنای باند عبوری رکوردی برای فیبر نوری سینگل مود می باشد، بنابراین شما با فیبر نوری سینگل مود توانایی های بیشتری در اختیار دارید اگرچه بهای بیشتری نیز باید پرداخت نمایید.

به همین دلیل محققان در سالیان گذشته موفق گردیداند با استفاده از نوعی منبع لیزری که با استفاده از تکنولوژی VCSEL - VCSEL  به معنای لیزر سطحی حفره عمودی و توزیع حرکتی ایجاد نمایند که هزینه را بسیار پایین تری را ارائ می دهد روانه بازار نمایند و فیبر نوری مالنی مود را با سری OM3 وOM4  جهت کاربری این فناوری اختراع نموده اند . برای مثال OM3 میتواند 10 گیگابایت را در 300 متری ارائه نماید و. OM4 می تواند 10 گیگابایت را در 550 متر ارائه دهد.

در حال حاضر زمانی که ما به 40 گیگ و 100 گیگ می رویم، OM3  قادر خواهد بود تا 100 متر این سرعت ها را پشتیبانی نماید و  OM4 قادر خواهد بود تا مسافت 150 متر این سرعت را اراپه دهد. 90 درصد از تمام مراکز داده دارای مسافت های کابل زیر 100 متر هستند بنابراین واقعا فقط کمی به مسئله هزینه فکر نمایید. فیبر نوری OM5   نیز به تازگی ارائه شده که از فناوری مالتی پلکس کوتاه بهره می برد و سرهت های بالاتری را ارائه مینماید.

سری om3

سری OM4

پاسخ داده شده توسط (671k امتیاز)
انتخاب شده توسط
+1 امتیاز

درود admin

تو مسافت های کوتاه تفاوتی بین OM3 و OM4 هست یا نیست؟

پاسخ داده شده توسط (55.8k امتیاز)
خوب باید اعلام بکنم که خیر تفاوتی وجود ندارد البته ظرفیت ها متفاوت هستند ولی خوب فناوری اکتیو در واقع اهمیت رو بر روی مسافت قرار داده تو سری مالتی مود برپایه لیزر و تفاوتی در واقع تو مسافت های زیر ۱۰۰ متر نیستُ.
+2 امتیاز

بررسی ویژگی های کابل های فیبر نوری OM4

https://article.msp-ict.com/کابل-فیبر-نوری-om4/

اطلاعات بیشتر:

https://blog.msp-ict.com/index.php/316/تفاوت-فیبر-نوری-om3-و-om4

پاسخ داده شده توسط (24.4k امتیاز)
ویرایش شده توسط
...